Složeni proces ponovnog osposobljavanja za svakodnevni i profesionalni život, te za emotivnu i socijalnu stabilnost osobe. U sportu ona znači povratak sportiste u stanje identično onome prije nastanka povrede. Najbolje je proces rehabilitacije započeti neposredno nakon povređivanja i voditi onoliko dugo koliko diktira stanje pacijenta.
Rehabilitacija je složeni proces ponovnog osposobljavanja za svakodnevni i profesionalni život te za emotivnu i socijalnu stabilnost osoba, koje izgube tu sposobnost potpuno ili djelimično zbog bolesti ili povrede.
U sportu to konkretno znači povratak sportiste u psihofizičko stanje, identično onome prije nastanka povrede. Rehabilitacija sportista je vrlo zahtjevan posao koji traži znanje, vještinu, strpljenje, sposobnost motivacije i individualni pristup svakom sportisti i svakoj povredi.
Proces rehabilitacije započinje neposredno nakon povređivanja i odvija se onoliko dugo koliko to traže narušene sposobnosti i individualno je prilagođen i drugačiji od uobičajenih rehabilitacijskih postupaka. Zadaci postupka za rehabilitaciju sportskih povreda usmjereni su na: održavanje mišićne mase i kvaliteta mišića, pokretljivost zglobova i prevencija kontraktura, očuvanje propriocepcije, održavanje kvalitete funkcionalnih gibanja u pojedinim sportovima, umanjivanje gubitka sportskih vještina, te očuvanje kardiovaskularnih sposobnosti.
Profesionalana, empatijska komunikacija sa pacijentom pomaže da pacijent uradi zadane vježbe na sedmičnom nivou, a i kada radi sam kod kuće da održava kontinuitet i slijedi zadani program.
Zadaci postupka za rehabilitaciju sportskih povreda ili drugih tegoba usmjereni su na:
-uklanjanje boli
-održavanje mišićne mase i kvaliteta mišića,
-pokretljivost zglobova i prevencija kontraktura,
-očuvanje propriocepcije,
-održavanje kvalitete funkcionalnih gibanja u pojedinim sportovima,
-umanjivanje gubitka sportskih vještina,
– te očuvanje kardiovaskularnih sposobnosti.
Kineziterapija (grčke reči kinein – kretati se, kinezis – pokret) je oblast fizikalne terapije koja se bavi primjenom pokreta u svrhe liječenja, a u cilju uspostavljanja optimalnog funkcionisanja dijelova i organizma u cjelini.
Kineziterapija obuhvata aktivne i pasivne vježbe.
Aktivne vežbe se dijele na:
– aktivne potpomognute
– aktivne nepotpomognute
– aktivne vežbe sa otporom
Ona se primjenjuje u gotovo svim medicinskim specijalnostima kod brojnih patoloških stanja.
Terapijski efekti kineziterapije su:
– Smanjivanje ili potpuno uklanjanje bola kroz terapiju pokretom
– povećanje mišićne snage i elastičnosti
– povećanje obima pokretljivosti u zglobovima
– poboljšanje funkcije kardiovaskularnog sistema, disajnih organa, nervnog sistema i organa za varenje
– poboljšanje cirkulacije i ubrzanje lokalnog metabolizma i procesa oporavka organizma u celini
– stvaranje pravilne šeme pokreta i motoričke aktivnosti
Osim što je iterapija, kineziterapijske korektivne tehnike same po sebi mogu poboljšati energetsko i psihičko stanje pacijenta, optimizirajući tako resurse koje ljudi imaju u svakoj situaciji.
Kondicioniranje se može definirati kao proces unapredjenja motoričkih i funkcionalnih sposobnosti, morfoloških karakteristika, zdravstvenog statusa sportaša te za tu svrhu potrebnih motoričkih znanja.
Razina tjelesne kondicije odražava opšte zdravstveno stanje, a vašu kondiciju uglavnom uvjetuje količina treninga, odnosno aktivnosti, koje svakodnevno obavljate.
Cilj kondicioniranja u sportu je da se poboljša takmičarska sposobnost povećanjem proizvodnje energije tokom određene aktivnosti.
U Medicinskom centru „Sporticusa“ Vam nudimo posebno urađene programe kondicioniranja, koje se rade pod nadzorom ljekara specijaliste,fizioterapeuta i školovanog kondicionog trenera.
Medicinski centar Sporticus vam predstavlja novi Medicine-fitness anticeullite program, koji za razliku od mnogih kozmetičkih tretmana, pruža trajne razultate.
Tokom samom početka, naš specijalizovani tim će ustanoviti “otpor” kože, te program individualno prilagoditi. X BODY je revolucionarni pristup vježbanju u elektrostimulacijskom odijelu gdje se tačno pogađaju mišići koje želimo stimulisati.
Neke od prednosti EMS-a (elektromišićne stimulacije) su:
-ispravlja tjelesno držanje i položaj tijela
-sprječava pojavu osteoporoze
-pomaže u otklanjanju problema u donjem dijelu leđa.
Program uključuje i naš X- BODY trening, traje 10-15 dana te uključuje 10 tretmana
Napredak je vidljiv već nakon prvih 6 do 8 treninga, bez obzira je li riječ o početniku, rekreativcu ili profesionalnom sportašu.
Schumann 3D ploča je visokokvalitetni uređaj koji se uglavnom koristi za regeneraciju. Zajedno s našim trenerima fitnesa razvit ćete različite vježbe koje su potpuno prilagođene vama.
Schumann 3D Platte Medical dizajniran je za stimulaciju cijelog tijela: donjih ekstremiteta, gornjih ekstremiteta i trupa. Stvoreno putem platforme osjetljivih vibracija.
Reguliraju cirkulacijski sistem i nervni sistem, jačaju više od jedne kosti. Uklonite blokade i uvjete za piće i veze. Reguliraju metabolizam, poboljšavaju mentalno i fizičko stanje te jačaju centralnu stabilizaciju i koordinaciju.
Schumann 3D System ima poticajno djelovanje na cijeli naš organizam, pogodan je za razne probleme te njime možemo postići iznenađujuće rezultate: poboljšati ukupnu efikasnost, jačati obrambenu snagu organizma, smanjiti bol u leđima i zglobovima, smanjiti tjelesnu težinu zbog aktiviranja mišićne mase i povećane potrošnje kalorija. Također, ubrzava proces liječenja povreda, pogotovo zglobova, kralježnice i sportskih ozljeda i povreda mišića – njegova uporaba pozitivno djeluje na cijeli lokomotorni sistem.
Schumann 3D Plate idealan je i dokazan partner u široko shvaćenoj zdravstvenoj prevenciji, rehabilitaciji i terapiji, kao i u sportu i ljepoti. To je uređaj za sve one koji brinu o svom zdravlju, i općenito za one koji mu ne mogu posvetiti puno vremena. Aparat je siguran i jednostavan za upotrebu.
Na Schumann 3D platformi cijelo tijelo je podvrgnuto prirodnim terapijama uz pomoć biodinamičkih, uspravnih vibracija s frekvencijom od 7,83 Hz.
Posturalni blok ili blokovi su posebno dizajnirane spužve različitih oblika, pravougaonih, oblika trougla i oblika valjka koji postavljeni zajedno u jednu cjelinu čine posturalni rekvizit sastavljen od 7 dijelova. Postavljanjem trupa na posturalni blok u ležećem položaju na leđima sa savijenim koljenima na podlozi pacijent koristeći tjelesnu težinu i uz pomoć specijalnih oblika posturalnog bloka ispravlja pogrešno držanje.
Zašto koristiti posturalni blok?
Njihova svrha je istegnuti određene mišiće i zglobove , uticati na tetive i veze između pršljenskih tijela i pojačiti njihov tonus koji će se kasnije u stojećem položaju odraziti na posturalno držanje u stojećoj poziciji ( manja fleksija cervikalnih mišića , vraćanje ramena prema nazad ( smanjenje unutrašnje rotacije humerusa ) , veća simetrija karlice ). Privremeni rezultati su vidljivi čak i nakon 10-ak min ležanja , koji traju do nekoliko minuta ( dovoljno za natuknicu i motivaciju pacijenta) , ali za vidljivi efekat promjene posturalnog držanja potrebno je između 3-4 mjeseca redovnog korištenja.